Zajímavosti ze světa financí, politiky a společenského života pro studenty Cambschool.cz | Cambschool.cz

Zajímavosti ze světa financí

Zajímavosti ze světa financí

Společnost Cambridge Business School ve spolupráci se společností Next Finance a úspěšnou českou manažerkou a podnikatelkou Markétou Šichtářovou připravila sekci s postřehy a komentáři na aktuální témata ze světa politiky, financí, legislativy a celospolečenského života. Každý týden si zde můžete přečíst nový vtipně formulovaný a velmi čtivý článek a dozvědět se tak zajímavé názory a postřehy k současnému dění. Pevně věříme, že články obohatí nejenom studenty a absolventy Cambridge Business School, ale dostanou se také do povědomí širší veřejnosti.

Jak naletět státu snadno a rychle

4. 11. 2016

Stát se v poslední době rád chlubí, že prý dokázal dostat své finance, tedy státní rozpočet, do nejlepšího stavu od vzniku ČR. Hezky pěkně. Srdce daňového poplatníka musí plesat. Až na to, že to jaksi není pravda.

Vyhodí nás z EU?

16. 9. 2016

Češi si často myslí, že když jich je „jen“ deset milionů, nemohou v Evropě změnit nic. Lucembursko má jen o trochu víc obyvatel než dvojnásobek Prahy 4 a 8, a přesto Evropě dominuje, až z toho běží mráz po zádech.

Chce nás snad Evropa skrze fondy vydírat?

2. 9. 2016

Když to nejde s těmi zatracenými „Východoevropany“ po dobrém, půjde to s nimi po zlém, rozhodli se očividně naši západnější a severnější sousedé.

Proběhne měnová reforma?

19. 8. 2016

Chcete klepnout přes ruku? Dejte si peníze do banky. Ti, kdo „řídí“ ekonomiku, se totiž rozhodli, že už je načase každý dobrý skutek řádně potrestat a šetřílkům pěkně přistřihnout brčka. Časy se mění.

Chránit šmejdy není třeba

12. 8. 2016

Stavba domu je horší než porod ježka. Můj drahý manžílek Pikora proto tuhle protivnou záležitost nechal na mně: „S lidmi, kteří neumí hodiny a kalendář, se bavit nebudu, s těmi se nedá dohodnout!" Něco na tom je. 

Ještě je to kapitalismus, nebo už jen byrokracie?

5. 8. 2016

Znáte kultovní film Vrtěti psem? Jeho podstatou je, že každého problému se dá zbavit tím, že se od něj dostatečně rafinovaně odvede pozornost. Ukážu vám, jak tohle umění evropské „elity“ ovládly do dokonalosti.

Zakažme auta. A pak zakažme lidi

29. 7. 2016

Lidé jsou stále nespokojení. Tak nějak z principu. Dnes a denně slyším, že se mají špatně. Ve skutečnosti se máme tak dobře, že si to ještě před pár desítkami let neuměli lidé ani představit. A platí to pro celou Evropu.

Vyhoďte značky do šrotu

15. 7. 2016

Už před 12 lety, roce 2004, se v některých evropských městech rozjel podivuhodný experiment. Tedy – ono by na něm zase tolik pozoruhodného nebylo, kdyby nešel přesně proti duchu evropské filozofie „zregulovat co se dá“.

Pravda a láska se přežila. Teď frčí lež a nenávist

1. 7. 2016

Brexit mě dlouho bavil. Tolik legrace v politice i ekonomice jsme si neužili snad léta. Ale pak se něco zlomilo. Najednou se legrace podivně vypařila a zbyl jen … pocit totálního zhnusení.

Stará EU je mrtvá. Ať žije nová EU!

24. 6. 2016

Je pátek ráno. Dobojováno. (Tedy pokud se po vzoru rakouských voleb snad „náhle“ neobjeví „nové skutečnosti“, které by výsledek zvrátily.) Mnozí se probudili a jiní mnozí (jako já) v napětí probděli do rána, kdy je všechno jinak.

Bude Czexit?

10. 6. 2016

BREXIT je na spadnutí. Asi většinu z nás překvapilo, že s blížícím se datem referenda o vystoupení Británie z EU sílí tábor příznivců opuštění EU, ne naopak, jak to v podobných otázkách většinou bývá.  Zato vůbec nepřekvapují důvody, které Brity k rostoucímu příklonu k opuštění EU vedou. 

Prosba o férové zpravodajství

27. 5. 2016

Byť dneska se o prezidentských volbách v Rakousku už moc nepíše, protože v mediálním světě zítřek je již starým, pro mě jsou evropskou událostí týdne. To právě ony ve vší své nahotě ukázaly, jak se evropská společnost rozdělila.

Je Andrej Babiš agent Smith?

20. 5. 2016

Vypráví se v jistých (nejmenovaných) kruzích poslanecké sněmovny následující „zaručeně“ pravdivá historka: Nemohli se jednoho dne hoši ve vládě dohodnout, čí návrh zákona odhlasují. Když už to hodnou chvíli nikam nespělo, bouchnul pan ministr financí Babiš pěstí do stolu: „Tož, chalani, uděláme to jinak. Každý si ho zmeríme. 

Úsporami k bankrotu aneb volební podvod

12. 5. 2016

Když byl můj manžel Pikora ve školce, hrál s holčičkami takovou hru. Dohodli se, že místo toho, aby po obědě spali, budou si tajně hrát na doktora. Nejprve se svlékne holčička a pak Pikora. Na Pikoru ale nikdy nedošlo. Když byla holčička se svou polovinou závazku hotová, Pikora hru odpískal.

Německá tajná zbraň se možná dočká vzkříšení

29. 4. 2016

Během války Německo vymyslelo novou zbraň. Nepoužilo ji jen proto, že to už prostě nestihlo. Kdyby na ni ale došlo, mohlo Německo položit Británii na lopatky. Nachlup stejná zbraň by teď mohla být použita znovu. Proti nám.

Schody do... pekla

15. 4. 2016

Fundamentální jistoty, které až dosud držely svět pohromadě, nějak přestávají platit.  „Náhlá“ kauza údajného plagiátorství písně Stairway to Heaven nechť se stane dokonalým symbolem celé dnešní doby. Nebývalé korozi podléhají i desetiletí nedotknutelné premisy ekonomie. 

Zloděj kříčí: Chyťte zloděje!

8. 4. 2016

Takzvané panamské dokumenty neboli Panama papers, které momentálně hýbou civilizovaným světem, ukázaly, co zorientovaní vždy věděli, ale naivkové netušili.  Dokumenty prokazují, jak bohatí a mocní ukrývají své majetky v daňových rájích, vyhýbají se daním, obcházejí sankce a perou špinavé peníze.

 

Nová lež o důchodech je tu

24. 3. 2016

Zdálo se vám, že téma důchodové reformy už jaksi vyšumělo? Že zrušením sotva zavedeného druhého důchodového pilíře se důchody tak nějak uklidily pod koberec?  Ale kdeže. 

 

Není bílý: Mým sousedem nebude

11. 3. 2016

Ne-e, já nepojala žádné programové rozhodnutí nějak si zasednout na paní ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou… byť by k takovému podezření mohl navádět fakt, že již potřetí během jediného měsíce se do ní strefuji. Jak si ale má člověk pomoct, když některé její nápady jsou prostě… nemožné?

 

Nemějte děti, zdržují od práce

4. 3. 2016

Ministerstvo práce a sociálních věcí přichystalo novelu Zákona o státní sociální podpoře. Rodičovská by se podle ní měla zvýšit až na úroveň mateřské. Hlavním cílem novely je, aby matky a otcové čerpali rodičovskou rychleji, a mohli se tak dřív vrátit do práce.

 

Ministryně sociálních věcí živnostníky nesociálně škube

12. 2. 2015

Ministryně Marksová je komička! Smíchy jsem se až za břicho popadala, když mi jeden živnostník-zelinář ukázal dopis, který od ní dostal. Nebyl sám. Spolu s ním dopis v těchto dnech dostává dalších asi 600 tisíc lidí. Ministryně v dopisu apeluje na živnostníky, aby si prý dobrovolně, sami od sebe, zvýšili svůj daňový základ a s ním i zálohy na důchodové pojištění do prvního, tedy průběžného pilíře.

 

Těžko hledat lepší zemi pro život

5. 2. 2015

Mám ráda svou zemi. Nejsem, myslím, ani trochu nacionalista. Dokonce bych se asi váhala podepsat i pod o něco slabší slovo patriotismus, který je jakousi emocionální oddaností domovské zemi. Cožpak o to, ne že bych ve vztahu k Česku necítila žádné emoce, ale asi to nebude „to ono“, co je pojmem míněno, jelikož jisté pozitivní emoce cítím třeba i ve vztahu k Anglii, Skotsku, Austrálii… Zkrátka nemám ráda nálepky, a tak se jednoduše a prostě se spokojím s konstatováním, že mám ráda Českou republiku.

 

Kterak nám ústa málem rozbili

29. 1. 2016

Na nízké nezaměstnanosti něco jistě je. Pro zaměstnance je skvělé, když mohou najít práci. Ale umím si představit něco ještě krapet lepšího, než „jen“ nízkou nezaměstnanost. Povím vám jeden (nijak nepřikrášlený) příběh a než jej dovyprávím, můžete přemýšlet, co nemáme, ale přitom to může být ještě lepší než nízká nezaměstnanost.

 

Jak čeští politici poníženě uspokojují ego německého vůdce

8. 1. 2016

Vzpomínáte si na dnes již legendární vysvětlování političky Kateřiny Jacques, co to je biomasa? Několik týdnů se jím bavila celá země. Anebo na slavný výrok bývalého ministra Martina Kocourka o milionech „odkloněných“ před jeho vlastní manželkou? Pro mě je aktuálně adeptem na vejšplecht roku číslo jedna email státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy poslaný dne 9. 2. 2015.

 

Na nejvyšší úrovni se neříká celá pravda

18. 12. 2015

Nemám ráda teorie spiknutí. Připadají mi povětšinou uhozené. Ale jestli jsem se někdy setkala s něčím, co se „spiknutí“ alespoň v jakýchsi náznacích blížilo, pak je to čerstvé „odhalení tajné evropské tiskárny peněz“. I když…

 

Jak nám ty miliardy nepomohly

27. 11. 2015

Už přes dvě stě miliard. To je podle čerstvé zprávy dosavadní letošní účet, který Česká národní banka zaplatila jako cenu za své úsilí udržet korunu k euru nepřirozeně slabou. A to ještě rok zdaleka nekončí. Tahle obrovská částka dává dobrou představu o tom, jak velké úsilí Českou národní banku její záměr – udržet korunu slabší, než by odpovídalo stavu ekonomiky – stojí. Ale proč vlastně? Za co to tu platíme…? Co pozitivního jsme si za to vlastně koupili…?

 

Jak velkou katastrofou by bylo opuštění EU?

27. 10. 2015

Nevím sice tak docela proč – ale vypozorovala jsem, že v poslední době se začaly povážlivě množit dotazy novinářů na téma: „Jak velkou ekonomickou katastrofou by pro ČR bylo opuštění EU?“ Nějak se mi nezdá, že by se na to ptali o tolik frekventovaněji než kdy dřív „jen“ proto, že slavíme v těchto dnech 28. říjen – svátek vzniku Československa. Nějaký čertovský hlásek mi našeptává, že to daleko spíš bude kvůli imigrační krizi a kvótám… Možná.

 

I pád může být milosrdný

2.10.2015

Před měsícem jsme mohli konstatovat, že čínská akciová bublina se směle vyfukuje. (To byl takový ten mazec, o kterém psala všechna zahraniční a některá česká média.) Dnes můžeme pro změnu směle konstatovat, že vyfukovat se už konečně začala i akciová bublina globální . (To je to, o čem se nepíše raději nic.)

 

Volkswagen srazili na kolena zelení blázni

25.9.2015

Když se podíváte v běžný pracovní den na výběr nejdůležitějších zpráv agentury Reuters, která poskytuje online data pro potřeby finančních trhů, obyčejně mezi nimi najdete jedno shrnutí o propadu akciových trhů v Číně, jedno shrnutí o právě probíhajícím summitu v Bruselu, jednu zprávu o americké centrální bance, jednu o imigrační vlně a jednu o euru.

 

Mléčné vydírání

11.9.2015

V uplynulých dnech to v Bruselu i na jiných místech EU vypadalo trochu jako na válečné frontě. Hořící pneumatiky, policejní zátarasy a traktory pokoušející se zátarasy silou prorazit. Ale to nic, žádnou paniku, to se jen zemědělci z celé Evropy snažili Evropskou komisi a obyvatelstvo EU vydírat.

 

Vivat antifeminismus

10.04.2015

Německý parlament do toho po letech diskusí praštil a schválil kvóty pro ženy: Ve vedení velkých německých firem jich od roku 2016 bude muset být aspoň 30 %. Týká se to představenstev, dozorčích rad, státní správy… a pokud by se „náhodou“ vhodnou kandidátku nepodařilo najít, její křeslo musí zůstat neobsazené.

 

Kdo moc ví, je nepohodlný.

03.04.2015

Tak budeme zase o kousek bezpečnější. Zástupci státu na naši bezpečnost myslí, kudy chodí. Velice jim ležela na srdci zvláště bezpečnost chodců ohrožovaných těmi ukrutníky za volantem. A tak vláda schválila návrh novely silničního zákona, který krom jiného zavádí povinnost chodců nosit za snížené viditelnosti na silnicích mimo obce ochranné prvky. Nebudeš-li mít reflexní pásky či vestu, zaplatíš až 2500 korun.

 

Ochránkyně práv má v právech hokej

27.03.2015

Za dávných časů, ve kterých jsem mohla ještě být nazývána teenagerem, se mi občas zapalovala lýtka při pohledu na mladé pány podobného věku. Výjimečně – neb jsem byla ve věcech balení opačného pohlaví dost natvrdlá a většinu signálů jsem přehlížela, úporně si sedíc na vedení – došlo i na fázi „výměny komplimentů“. (Dál už jsem se většinou skrze svou natvrdlost nedostala.) A v téhle fázi občas došlo i na malé pozornosti, rozumějte, dárečky. Protože takové natvrdlé dřevo žádného mladého pána dlouho nebavilo, obyčejně tahle fáze neměla trvání delší než jeden dva měsíce. Poté bylo po zapalování. Ovšem to zajímavé tím teprve začíná.

 

Jsem extremista!

20.03.2015

Jistě jste zaznamenali jeden z posledních výroků prezidenta Miloše Zemana: Hradu by se líbilo, kdyby Češi eurem začali platit co nejdříve. A ještě si přisadil, že příští bankovní radu České národní banky bude jmenovat tak, aby nás k euru dotlačila co možná nejdříve. Možná jste si tedy položili otázku, jestli to náhodou není startovním výstřelem v přechodu na euro…?

 

Peníze už nevydělávají jako kdysi

19.03.2015

… a ještě dlouho vydělávat nebudou. A důvod je naprosto zřejmý. Tím důvodem je – když to pojmeme hodně zeširoka – velké zadlužení celé Evropy. Ano, právě kvůli velkému dluhu, který si nasekaly různé evropské země, přestávají být účty v bankách zajímavé. Čím to?

 

Toužíš po Apple? Chytne tě rapl

13.03.2015

Být rok 1990, tvrdila bych, že posledních pár dnů je to na mém pracovním stole jako přes kopírák. Dnes mohu leda tak říct, že posledních pár dnů je jako přes scanner – což ovšem zdaleka nezní tak hezky. Ovšem rozumíme si, je to prostě k uzoufání stále stejné. Den co den drnčí telefony a cinkají emaily se stále stejným dotazem: Kdy už konečně skončí spanilá jízda dolaru?

 

Zákaz placení hotově není daleko

06.03.2015

Jako bych vás viděla: Budík, venku ještě tma, snídaně je zbytečnost, kýbl kafe to spraví, autobus, práce. Pak nejspíš nějaké to datlování do klávesnice, ani nemusíte být úředník, koneckonců postižením zvaným IT dneska trpí už i stavební dělník. Máte-li štěstí, najdete si chvilku na oběd, zase autobus, doma dost možná nějaké podpisy domácích úkolů a výslech, co bylo za známky, máte-li děti školou povinné. Vyvenčit psa, konečně zhroucení do křesla, lahváč nebo dva. Budík.

 

Budeme potrestáni za uložení peněz do banky?

23.02.2015

Deflace – to je nové zaklínadlo centrálních bankéřů. V posledním roce se k ní už vyjadřoval snad každý. Nejprve proto, že se centrální bankéři báli, že Německo upadne do recese, což deflaci přivolá.

 

Za třetinový mozek třetinový plat

20.02.2015

Není to tak dávno, co se předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula nechal slyšet na téma financování zdravotnictví. Nelíbí se mu. Zhruba přetlumočeno: Prý pokud někdo platí třetinu toho, co ostatní, bylo by „normální a logické“, když by pak dostal jenom třetinu sádry nebo třetinu srdeční chlopně. Toť narážka na živnostníky, z nichž valná část platí pojistné na zdravotní pojištění jen 1.797 korun měsíčně, tedy v minimální možné výši.

 

Systém dělá vše, aby rodiny zdecimoval

13.02.2015

Bývaly doby, kdy si Češi navzájem záviděly bony, videopřehrávače či auto. Potom přišly doby, kdy jsme si navzájem už nezáviděli každé auto, ale povětšinou jen auto nové a „zvučné“ značky, nejčastěji pak služební. Dnes si většinou závidíme hlavně velké domy, rozlehlé byty, nebo to, že nemáme hypotéku. A myslím, že přijde čas, kdy si budeme závidět… děti. Přesněji řečeno: Hodně dětí.

 

Přelomový okamžik: Evropa Řecko právě odřízla!

05.02.2015

Leží si tahle bankéři z Německa, Belgie, Francie, České republiky, Slovenska, Řecka… ve středu večer u televize, bezmyšlenkovitě přepínají kanály, jak už to pánové dělávají, a chystají se jít spát. Když vtom se z ničeho nic na obrazovce objeví nápis, že Evropská centrální banka (ECB) právě rozhodla ukončit přijímání řeckých dluhopisů jako zástavu. Jinými slovy, že ECB se bez jakéhokoli varování rozhodla odstřihnout řecké banky od levného financování. A o pány bankéře se v tu chvíli pokouší infarkt. Protože tohle rozhodně není normální. Něco se muselo stát. Něco důležitého.

 

Právě se hraje o to, zda se rok 2008 a strach o vklady zopakuje

30.01.2015

Víte, jak vypadá kalamita? Užuž jsem myslela, že o tom mám jasno.  To když jsem svého chotě Pikoru vypustila na tři dny do světa a nestačila zírat, co všechno za ty tři dny stihnul: Nejprve laškoval a popíjel panáky s jednou nachomýtnuvší se vyvinutou slečnou, nechal se vyfotit a omylem poslal foto domů, pak málem zadřel motor vypůjčeného diesela, pak si s bezlepkovou dietou objednal obalovaný řízek a vyreklamoval ho s tím, že je kupodivu obalený, pak prošvihnul poslední lanovku, rozdrtil si oba malíčky v lyžácích, ztratil se v mlze na alpském hřebenu, chtěl podle GPS volat horskou službu, byl náhodně zachráněn kamarádem, kterému na rozdíl od mého muže neomrzly brýle, takže něco viděl, pak sestřelil na svahu jakéhosi dědu, pročež si natrhnul vaz v rameni, nechal se jako zavazadlo převézt do ČR a doma se ještě stihnul nechat vynést do schodů podivit se, že ho ženuška nelituje… Uvěřila jsem, že nic kalamitnějšího mne potkat nemůže.

 

Schopným vezmeme, neschopným dáme

23.01.2015

Je to tristní: Poslední studie zjistila, že 41 procent Čechů nemá žádné úspory. Hůř prý jsou na tom už jen Rumuni a Turci. Jeden by tedy mohl od boku střelit, že když lidé buď nechtějí anebo nemohou se na důchod připravovat sami, asi by měl zasáhnout stát a buď je k tomu donutit povinně, anebo je „aspoň“ motivovat. Hm. Nedobrý to nápad.

 

Je vážně koruna nejhorší měnou, nebo se někdo šeredně spletl?

15.01.2015

Koruna brutálně oslabila. Bez zaváhání v minulých dnech vyskočila nad 28,00 CZK/EUR a v jednu chvíli se dokonce obchodovala až nad 28,50 CZK/EUR. Média neklid ještě vygradovala. Celkem vlivný The Wall Street Journal napsal, že česká koruna je prý nejvíc oslabující měnou světa. Dokonce je prý „horší“ než rubl. A v tu chvíli veřejnost zpozorněla. Co zpozorněla – ona se začala bát. A že prý na tom asi musíme být opravdu špatně, když máme tu nejhorší měnu světa…

 

Euro na dálnici do pekla

09.01.2015

O Vánocích se v televizi vysílal rozhovor se slovenskou političkou Magdou Vášáryovou. Tvrdila, že nechápe Čechy. „Kam chcete patřit?“ ptala se. „My jsme v eurozóně. Češi jen píší v novinách, že se eurozóna už zase rozpadá.“

 

Uvalme na pyrotechniku trojnásobné daně!

05.01.2015

Bilance letošních vánočních svátků v mé rodině je vskutku výživná: Zaprvé jeden potomek si nedobrovolně zaplaval v rybníku, když v osmi stupních nad nulou testoval, zda už je zamrzlý. Zadruhé manžel se málem musel vzdát své touhy na zplození ještě jedné holčičky, když mu až dosud zatím vyšla celá baterie kluků. A to díky tomu, že tak rozdováděl našeho psa, až psisko v ráži s veselým štěkotem chňaplo a nechtělo pustit. Manželovu rozmnožovací schopnost zachránil jen jeho bryskní úhybný manévr, díky němuž to skončilo jen modřinou na zadku. A zatřetí jsme museli první letošní den zavelet k celodenní brigádě za účelem očištění zahrady od zbytků pyrotechnické munice.

 

Historie tvrdí, že Rusko zbankrotuje

17.12.2014

Budu vám vyprávět příběh. Až ho dokončím, uvidíte, jak moc se dějiny stále opakují.
Psal se rok 1997. Všechno se zdálo krásné a růžové. Padaly bariéry cestování a světového obchodu. Mluvilo se o globalizaci. Prudce rostla zejména jihovýchodní Asie. Všichni opěvovali asijské tygry. Pod pokličkou to však vřelo. Uvnitř nic nebylo tak růžové, jak se na první pohled zdálo. Všechny zdánlivě prudce rostoucí ekonomiky měly totiž pevné měnové kurzy. I ČR měla tehdy korunu navázanou na koš měn. Koneckonců i ona přeci chtěla být středoevropským tygrem. A vedle toho všechny tyto země – včetně ČR – měly také schodky běžného účtu platební bilance. Zkrátka dovážely víc, než vyvážely. Neboli jinými slovy platili v cizích měnách za dovoz víc, než kolik cizích měn za své vývozy dostávaly, takže tlak na oslabení jejich (fixovaných měn) rostl.

 

Kauza domácích porodů: manipulace jak trám.

12.12.2014

Všimli jste si té čerstvé zprávičky, kterou nám přinesla česká média? Evropský soud pro lidská práva zamítnul stížnost dvou českých matek na český stát za to, že jim stát neumožnil přizvat k domácímu porodu asistentku. Televizní reportáž byla doplněna dvěma pěknými rozhovory s dvěma neméně pěknými pány-porodníky, kteří naprosto polopaticky veřejnosti vysvětlovali obligátní zaklínadlo, že „při porodu se může stát cokoliv“ a že je tedy nezbytné porodům doma učinit přítrž… Veřejnost tak dostala další obvyklou masáž, jak jsou mimoklinické porody riskantní a div ne zvířecí praxí jakýchsi divoženek.

 

... a vážně jste si jistí, že s pojištěním o peníze nepřijdete?

5.12.2014

Není to tak dlouho, co jsem lamentovala, že desetina evropských bank má problémy s kapitálem. Že zkrátka není kapitálově dostatečně vybavena na to, aby bez potíží zvládla případnou další finanční krizi. Ukázaly to poslední zátěžové testy bank. Přitom navenek se celá Evropa dlouho tvářila a stále se snaží tvářit, že všechno je v nejlepším pořádku (klasicky navrch huj a vespod hnůj.) Jenomže když se mluvilo o 10 % problémových bank, bylo to ještě dobré. Protože teď se objevil nový těžký kalibr, který desetinu problémových bank strčí do kapsy.

 

Další peníze jsou vyhozené

28.11.2014

Taky jste si všimli, jak jsou některé pohádky hororové? My jim zaobaleně říkáme třeba „České pohádky“ nebo „Pohádky bratří Grimů“. Ale ve skutečnosti kam se na ně hrabe Drákula v originále. Tak třeba taková pohádka O Červené Karkulce. Nejprve detailně popisuje sežrání dvou osob a pak kuchání zvířete zaživa. Anebo ten děs o Jeníčkovi a Mařence. Přece jen upálit babičku je docela maso. Pak tu máme druhou kategorii pohádek, takzvané pohádky ze života. To třeba když Dorota Máchalová utancuje zamilovaného muže k smrti, aby zdědila jeho majetek. Ovšem jako nejpopulárnější bych dneska viděla pohádky, kterým bychom mohli říkat naivní nebo socialistické. To jsou ty, kde hlavní hrdina dostane něco za nic. Například slepička uprosí mráček, aby zapršel, nebo sluníčko pomůže Kaťě a Škubánkovi jen pro jejich pěkná kukadla. Anebo ta, kterou nám tenhle týden vykládal šéf Evropské Komise Jean Claude Junker.

 

Nestydím se za Zemana

21.11.2014

Řeknu vám dva zdánlivě nesouvisející příběhy. Zkuste chvilku přemýšlet, co mají společného…

 

EU nás měří jiným metrem

14.11.2014

Funguje to asi takhle: Když na sociální síti zveřejní fotku svého velkotonážního pozadí Kim Kardashian, řekne se o ní, že je krásně vyvinutá. Zato když průměrná česká holka typu krev a mléko zveřejní na stejné sociální síti svou fotku svého sotva polovičního pozdí, je označena za tlustou matraci. A přitom kdyby se ty dvě postavily vedle sebe po ránu, když se vyhrabou bez make-upu z postele, nevím – nevím, která z nich by u průměrného českého frajera zabodovala víc. Je to nespravedlivé? Je to falešné? Jistě že je. Ale onen rozdíl v hodnocení přesně odpovídá společenskému významu obou žen.

 

Bacha na banky! Začíná peklo

7.11.2014

Není to tak dávno, co se zdálo, že budou v Evropě padat banky jedna za druhou jak shnilé hrušky. Řada bank musela být zachráněna, některé státy – jako Irsko – to neunesly a musely požádat o mezinárodní pomoc, aby nezbankrotovaly. Částka vynaložená na záchranu bank byla enormní. I lámali si evropští politici hlavy, jak do budoucna pádu bank zabránit. A vymysleli evropskou bankovní unii. A tahle slavná bankovní unie, respektive její klíčový pilíř, funguje právě od tohoto týdne.

 

Deset procent finančního systému je v háji

31.10.2014

Nemám moc ráda zátěžové testy bank. Lidé mají sklon vyvozovat z nich, co v nich není. Vybájit si závěry, které žádnými závěry nejsou. Zátěžové testy bank jsou totiž hodně sofistikovaným a drahým postupem, jak získat hodně dat o minulosti. Zato o budoucnosti toho testy moc neříkají. Což je právě onen kámen úrazu. I banky, které v minulosti testy prošly, totiž měly následně problémy. Na druhou stranu: navzdory všem výhradám je zatraceně dobře, že testy existují. Nastavují bankám aspoň nějaké zrcadlo. A občas třeba ukáží, že banky mají o svém majetku vyšší mínění, než odpovídá realitě. Což je potom vcelku problém.

 

Není pravda, že jsou veřejné finance zdravější, jak stát tvrdí

24.10.2014

“Žijeme ve zvláštních časech, kdy mladí i staří jsou vzdělávání ve lži, a ten, který se odváží říkat pravdu, je nazýván šílencem či bláznem,” řekl údajně Platon. Jak nadčasové!

 

Kdy můžeme čekat návrat krize?

17.10.2014

Slavme! Podle posledních známých údajů poklesla v září míra nezaměstnanosti na „pouhých“ 7,3 %. Průmysl (s výjimkou posledního měsíce) roste. Ekonomika je tedy z krize venku. Slavme, dokud můžeme. A doufejme, že statistiky tak trochu … lžou. Nebo se aspoň mýlí. Protože pokud se nemýlí, brzy by už nemuselo být co slavit. (Ovšem jedním dechem dodávám: Naštěstí statistiky se mýlívají dost často.)

 

To se mi ulevilo, že paní ministryně umí počítat!

10.10.2014

Ve středu večer jsem slyšela nejlegračnější hlášku posledního týdne, které jsem se vydržela řehnit ještě dalších třicet minut. To když ve zprávách nová ministryně pro místní rozvoj s vážnou tváří upozornila, že pěkně prosím disponuje státnicí ze statistiky a tudíž musíme být všichni na pozoru, neb z toho plyne, že číslům vážně rozumí. Řeknu vám: V tu chvíli mě paní ministryně začala upřímně zajímat.

 

Předvolební muka a přehlídka bubáků.

03.10.2014

Po delší době jsem dnes jela napříč celou Prahou. A řeknu vám – byl to mazec. Na Pankráci na mě z billboardu vykoukl kdosi, kdo by na Mikuláše směle mohl chodit strašit děti místo čerta. O kousek dál pod Vyšehradem na mě z plakátu na kandelábru vyjuknul jedinec, který vypadal jak v posledním tažení v deliriu. A na Jižní spojce jsem vyjekla leknutím, když na mě z obří reklamy shlédnul kdosi, kdo se tvářil jako chovanec některého z ústavů pro mentálně choré osoby tak politováníhodně, že potkat ho, okamžitě mu dám pětikorunu. Ti lidé na mě zírali z billboardů ze všech stran a žádali mě o můj hlas. Domů jsem dorazila naprosto otřesena a vyčerpána.

 

Tohle má být ten slibovaný pořádek ve státní kase?

26.09.2014

Jedno z hlavních volebních hesel, které nakonec skutečně zabralo, slibovalo udělat pořádek ve výběru daní a obecně ve státní kase. Žel, dlouho nám nebylo řečeno, jak by toho pořádku konkrétně mělo být dosaženo, obyčejně jsme byli odkázáni na onu mantru o zlepšení výběru daní.

 

Skotská výhra, evropská prohra

19.09.2014

„Finanční trhy“ jsou vlastně docela vágní pojem. Jistě, je to „místo, kde se střetává poptávka s nabídkou finančních instrumentů…“ a tak dál, bla-bla. Ale hlavně – a to si málokdo pod tímto pojmem představí na prvním místě – je to masa lidí, kteří se snaží buď sami pro sebe, nebo v roli makléřů a dealerů pro své zaměstnavatele, vydělat co nejvíc peněz. Nejsou to žádné velké instituce v podobě komerčních či třeba centrálních bank; jsou to jednotliví lidé, kteří jsou těmito (třeba i velkými) institucemi zaměstnáni. A lidé jsou jednak omylní, jednak mají, abychom tak řekli, normální lidské vlastnosti. Mezi tyhle normální lidské vlastnosti patří normální lidská touha věřit raději tomu, co je příjemné, než tomu, co je potenciálně nepříjemné. Jednotliví komentátoři se tomu sice do poslední chvíle podivovali, ale ve skutečnosti je to právě takhle prosté: Zkrátka finanční trh ne a ne uvěřit, že by se Skotové v hlasování mohli skutečně vyslovit pro samostatnost.

 

Dejte bacha na banku

12.09.2014

No mě vomejou, co ta ECB zase blbne?“ Když jsem před několika málo dny zaslechla tuhle zoufalou větu mého kolegy, bylo zjevné, že poklid je z finančních trhů fuč. Rychlý pohled na monitor potvrdil v tu chvíli již tušené: Kolega nebyl jediný, kdo se v ten okamžik zděsil. Podobné pocity zažívali makléři bank od Řecka po Portugalsko a od Madeiry po Irsko. Důvodem se stala krátká věta, která po skončení zasedání špiček ECB proběhla agenturami: „ Evropská centrální banka zcela nečekaně snižuje úrokové sazby z 0,15 % na rekordní minimum 0,05 %.“

 

Prý že státní školství je zdarma! Houbeles.

05.09.2014

Něco vám prozradím na Pikoru; respektive na to, jak má pan ekonom ekonomicky zorganizovanou domácnost: Neustále si coby závislák na kofeinu stěžoval, že se mu záhadně ztrácí hrnečky a skleničky. Když už ze svatebního servisu zbývaly poslední dva ubohé kousky, načapal svého malého syna, jak použitý hrnek hází do koše se slovy: „Fuj, špinavý…“ Čímžto mám dojem, že spojení „turecké hospodářství“ se stává překonaným a můžeme jej směle nahradit označením „Pikorovo hospodářství“. A můj druhý dojem z posledních dnů jest, že klasickým příkladem takového Pikorova hospodářství je české školství.

 

Otec k porodu... NEPATŘÍ!

29.08.2014

Před pár dny se dvěma ekonomům narodilo čtvrté dítě. Býti čtyřnásobným rodičem má ovšem jednu nevýhodu. Čím je pro vás rodičovství „normálnější“ rolí, tím s větší nelibostí si uvědomujete „nenormalitu“ mnohých společenských konvencí a tlaků, kterými je plození a vychovávání nových tvorečků sešněrováno. Doslova od jejich početí, přes jejich narození, pokračujíc chladnou a bezkontaktní výchovou a konče zpracováním do ochočeného stádečka poslušných oveček ve škole. Koneckonců má to z hlediska státu racionální jádro: Čím víc jsi ochočen, tím míň reptáš při placení daní, není-liž pravda?

 

Zakažme domácí porody!

22.08.2014

Je tomu šest dní, co se narodilo mé čtvrté dítě. Narodilo se doma. Stejně jako ty předešlé. Na tom by nebylo nic tak zajímavého. Tedy pokud bych žila v Německu, Belgii, Británii, Kanadě, USA… A mě by ani nenapadlo o tom psát. Popravdě, nenapadlo by mě o tom mluvit ani jako Češku, kdyby nebylo onoho legračního nápadu poslance Svobody iniciovat zákon zakazující domácí porody. Nemám totiž sebemenší potřebu komukoliv se zpovídat, či snad dokonce své pohnutky omlouvat. Do toho, jak a proč já přivádím své děti na svět, je každému pendrek – s výjimkou tatínka a onoho děťátka. Ale je tu jedno ALE: Onen poslanecký nápad.

 

Průšvih tisíciletí: Bude se zlevňovat!

15.08.2014

Žijeme v legračním světě. Leckdo by asi řekl, že nám „vládnou“ a řídí nás volení politici. Nebo nejnovější vědecké poznatky. Nebo případně cosi jako „názor lidu“, ať už prosazovaný v referendech, nebo v revolucích na ulicích.

 

Bublina už praská...

08.08.2014

Rusko si zjevně řeklo, že nebude žádné ořezávátko, a odpovědělo na sankce EU a USA: Zakázalo dovoz ovoce, zeleniny, ryb a mléka. Obchodní válka nabírá na obrátkách.

 

Daň ze životního stylu je podvod.

01.08.2014

Zkraje tohoto týdne jsme se dozvěděli, že nás prý nejspíš čeká nová daň. Prý daň z (luxusního) životního stylu. Kdo se nechal nachytat a zprávě uvěřil – což vskutku nebylo těžké – mohl jen konstatovat: neuvěřitelný to název. Co všechno se dá zdanit! Teď už chybí jen daň z čistého vzduchu. Kdyby člověk nad tím podivuhodným spojením trochu přemýšlel, muselo by ho zamrazit. Daň, má-li dovětek „z nějakého předmětu“, se totiž často uvaluje na něco špatného, nezdravého a nežádoucího. Třeba na tabákové výrobky. Nebo na alkohol. Nebo na hazard. Chce tím stát říct, že „luxusní život“ je něco nezdravého a nežádoucího pro stát a společnost…?

 

Nesnáším cigarety. A jsem proti jejich zákazu!

25.07.2014

Nemám ráda cigarety. Bytostně mi vadí. Nikdy jsem kouřit nezkoušela. Cigaretový kouř mi odporně páchne. Kuřáka cítím na sto honů. A do zakouřených podniků zásadně nechodím, vyhýbám se jim obloukem. Ani nemluvě o tom, jak strašlivě vypadá rakovina plic v konečném stadiu.

 

Přijde krize, jaká ještě nebyla. Podvod či pravda?

18.07.2014

„Přízrak krize zase ožívá!“
„Doktor Zkáza čeká splasknutí cenové bubliny!“
„Přijde krach a bída, jaká ještě nikdy nebyla, tvrdí miliardář Donald Trump!“
„Významný ekonom Nouriel Roubini opět varuje!“

 

Nové zdražení na spadnutí? Nová intervence?

11.07.2014

Nepochybuji, že listopadová intervence České národní banky (ČNB), pro kterou se u české veřejnosti vžil velmi sugestivní, byť značně zavádějící název „zdražení“, zůstala všem hluboko v paměti. Koneckonců, bylo to tehdy spektakulární divadlo: Kdy naposledy před intervencí se český bulvár zajímal o centrální banku?

 

Důchodová reforma je časovaná bomba.

04.07.2014

Lidé často pro stromy nevidí les. Řeší malichernosti, podstatné věci jim unikají. A tak je to i s důchodovou reformou. Najednou se o ní vlastně nemluví. Jako by byla vyřešena. Nebo jako by už nepředstavovala problém. Opak je pravdou.

 

Ceny nemovitostí prý zase rostou. Důvod ke strachu?

27.06.2014

V poslední době si nějak nejsem jistá, co je a co není legrace. Například manžel mi u snídaně vlepí hubičku, pak si mě pozorně prohlíží, chvíli čeká, až z něj nakonec vypadne: „Hm, zase to nefunguje. Čekal jsem, jestli se z tebe nestane princezna, ale pořád vypadáš jak žabák.“ Mám podezření, že to myslí zcela vážně. No a jindy zase čtu o tom, jak rostou ceny nemovitostí a jak je nejlepší čas je nakoupit. Hm, dobré – až na to, že totéž jsem od krize četla už stokrát. A v minulých měsících to zatím vždy nejspíš byl jen skrytý reklamní článek realitní agentury...

 

Má popelnice - můj hrad. Opovaž se na ni sáhnout!

20.06.2014

Chcete dokonalý obraz české reality? Tady je: Zvířátka si chtějí postavit dům, ale potřebují k tomu 35 razítek. I vyšlou na úřady lišku, protože je ze všech zvířátek nejmazanější. Liška se dlouho nevrací. Když po měsíci dorazí, všichni se dychtivě ptají, jak dopadla...

 

Evropská politika: kuriozita jak vyšitá

13.06.2014

Mám jednoho… známého. (Popravdě, je to vzdálený příbuzný, ale to jen mezi námi.) A tenhle, ehm, známý, vlastní chalupu. A jelikož velkou zručností ani estetickým cítěním neoplývá, přihodilo se, že na zahradě jeho venkovské chalupy se nakupila velká hromada čehosi: Směsi stavební suti, prken, dávno shnilého palivového dřeva, prázdných sudů a spol. Bohužel známý netuší, jak se takového „čehosi“ zbavit; přitom ale intuitivně cítí, že jeho zahrada vypadá tak nějak jinak než zahrady sousední. Tedy že asi není ve zcela ideálním stavu...

 

Prostitutky nám zreformují veřejné finance!

06.06.2014

Moderní společnost miluje vědu a čísla. Před pár stoletími by lidi sotva napadlo pídit se po tom, před kolika lety vznikl svět. Dnes si troufáme na mnohem víc. Skrze udělátka jako střední délka života a nějaké to modelování trendů si troufáme odhadnout už i to, kdy zemřeme. Věda na nás chrlí neskutečné množství informací a dat. Tolik informací a dat, že už není v silách jednoho člověka všechny je pochopit. A tak chápání necháváme na jiných a pro sebe si bereme už jen jejich závěry. Neboli věříme těm, kteří si říkají vědci či experti...

 

Volby budou povinné!

30.05.2014

Ukázaly vůbec něco poslední volby? Ano. Brutální nezájem Čechů a Slováků o politiku. Takový nezájem, že prezident Zeman na něj reagoval. A nechal se slyšet, že je zastáncem toho, aby účast v domácích volbách byla povinná. Připomněl, že za první republiky bylo volit povinné. A kdo nešel k volbám, zaplatil mírnou pokutu, která šla do státního rozpočtu. A rozpočet údajně bobtnal a bobtnal...